KİMYASAL PROSES DANISMANLIGI / MSDS HAZIRLAMA

MALZEME GÜVENLIK BILGI FORMU & MATERIAL SAFETY DATA SHEET

MSDS / MGBF NEDİR?

MGBF İngilizcesi 'Material Safety Data Sheet' olan 'Malzeme Güvenlik Bilgi Formu(MSDS)' kelimelerinin kısaltmasıdır. Kimyasal madde ve karışım üreticileri MGBF/MSDS hazırlama (Malzeme Güvenlik Bilgi Formu) ve ürünler ile birlikte bu belgeleri bulundurması yasal olarak zorunludur.

MALZEME GÜVENLIK BILGI FORMU & MATERIAL SAFETY DATA SHEET
MSDS NELERDEN OLUŞUR

 

Güvenlik Bilgi Formu (MSDS) kimyasal madde veya karışımların, insan sağlığı ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerini, fizikokimyasal risklerini açıklayan ayrıca ilgili tehlikelerine karşı alınması alınması gereken tedbirleri içeren 16 adet ana başlık ve 48 adet alt başlıktan oluşan kimyasal güvenlik belgesidir. Ürün etikelemeleri ve piktogramları bu belgeler üzerinden yapılır.

MSDS FORMLARI KİMLER TARAFINDAN HAZIRLANIR
 

Güvenlik bilgi formları Türk Standardları Enstitüsü(TSE) veya Kimya Mühendisleri Odası tarafından verilen sertifikaya haiz kimya mühendisleri tarafından hazırlanmalıdır. Bu sertifikaya sahip olmayan kişilerce hazırlanan güvenlik bilgi formları geçerli değildir.

MSDS FORMLARININ YASAL YÜKÜMLÜLÜĞÜ NEDİR ?
 

Kimyasal üreticileri ve tedarikçiler için güvenlik bilgi formlarının hazırlanması yasal olarak zorunludur. Kimyasal madde/müstahzar üreticileri, ithalatçıları ve dağıtıcıları malzeme güvenlik bilgi formu hazırlamak ve alt kullanıcılarına sunmak mecburiyetindedir

MSDS HAZIRLAMA İŞLEMİ NE KADAR SÜRER ?
 

MSDS hazırlama süresi ürünün içeriğine bağlı olarak değişmekle beraber ortalama 1-2 gün içinde hazırlanır. Orjinal hali kaşeli olarak pdf formatı ise mail olarak tarafınıza iletilir.